RIVA DEI FRATI

V oblasti Prosecco Superiore, v kraji, kde vinohrady zrkadlia svoju pravú podstatu, rozpína sa aj príbeh vinárstva Riva dei Frati.

Názov oslavuje miesto, kde víno vzniká. Toto je časom obrúsené opátstvo na strmých svahoch, kde Prosecco získava svoju neodolateľnú chuť a vôňu. Vinárstvo Riva dei Frati nachádza svoje útočisko v jednej z najuznávanejších častí Valdobbiadene, kde plochy s miernymi svahmi zdobia úchvatné vinohrady. 

Pivnica kde vína naberajú svoj charakter:
Vinárstvo Riva dei Frati je zakotvené hlboko v srdci Valdobbiadene, obklopené strmými svahmi, ktoré sú zdobené krásnymi vinohradmi a kde múdra ľudská tradícia vyzdvihuje umenie pestovania viniča. Pivnica Riva dei Frati sa tiahne na približne 1700 m2 a hostí nádrže a autoklávy s celkovou kapacitou 2500 hektolitrov. Tu sa snúbia starobylé tajomstvá s modernými technológiami s cieľom vyrábať vína, ktoré vždy vynikajú.

Zber hrozna na vinohradoch Riva dei Frati obvykle prebieha od polovice do konca septembra. Tento postup je vykonávaný výhradne manuálne, zachovávajúc integritu hrozna a zabránenie nežiaducim kvaseniam ešte predtým, než hrozno dorazí do pivnice. V procese výroby vína je prvým krokom odstopkovanie, ktoré odstraňuje časť trieslovín obsiahnutých v stopkách. Následne šupky a mušt prechádzajú do lisu, kde sa šupky jemne lisujú.

"Mušt s voľným odtokom" je najskôr dekantovaný pri nízkej teplote medzi 5 a 10 stupňami. Potom sa mušt vyčistí štandardnými operáciami, vrátane odstraňovania trieslovín, chladenia a filtrovania. Do muštu, ktorý je uložený v nádrži, sa pridávajú vybrané kvasinky, ktoré podporujú prirodzenú fermentáciu. Tieto kvasinky sa živia dusíkatými látkami, ktoré prenikajú z hrozna do muštu a spotrebúvajú kyslík prítomný v mušte. Keď sa kyslík vyčerpá, začne sa alkoholová fermentácia.

S priebehom fermentácie klesá množstvo cukru a hustota muštu, pričom sa nahrádza nárastom alkoholu. Keď sa pri meraní alkoholu dosiahne požadovaná výška, alkoholová fermentácia je kompletná. Nasleduje dekantácia, ktorá odstráni kal, ktorý sa usadil na dne nádrže, a potom nasleduje fáza zrenia a stabilizácie základného vína pred výrobou šumivých vín.

Metóda výroby šumivých vín, známa ako Charmat alebo Martinotti, využíva autoklávy - veľké nerezové nádoby, kde sa kontroluje teplota a tlak. V týchto nádobách prebieha druhá fáza fermentácie. Nádoby sú uzavreté tak, aby sa oxid uhličitý opätovne absorbovalo víno, namiesto jeho rozptýlenia. V autoklávoch, pri pridaní cukru a kvasiniek, prebieha druhá fermentácia počas približne 30 dní pri teplote 13 °C. Táto fáza zachováva ovocné a kvetinové arómy hrozna a dodáva vínu eleganciu a sviežosť. Keď sa dosiahne požadovaný obsah alkoholu, fermentácia sa zastaví, pričom vo víne zostáva určité množstvo cukru. Zastavenie fermentácie môže byť vykonané skôr, ak sa chcú získať sladšie šumivé vína, alebo neskôr, ak sa uprednostňujú suchšie varianty. Potom nasleduje proces filtrovania a odstraňovania kvasiniek, ktorý zabezpečuje stabilitu vína. Na konci dozrievania je výsledné Prosecco Superiore prečistené a stabilizované, aby mohlo byť nakoniec plnené do fliaš.

Jedným z unikátnych rysov oblasti sú strmé trávnaté svahy, známe ako "Rive". Tento názov pochádza z miestneho nárečia a označuje najstrmšie vinohrady v tejto oblasti, ktoré sú takmer strmo naklonené. Terroir týchto vinohradov dodáva hroznu vynikajúcu kvalitu. Zber hrozna v týchto vinohradoch je hrdinským aktom, ktorý vyžaduje nevyčerpateľnú silu a vytrvalosť. 

V roku 2017 sa vinárstvo Riva dei Frati rozhodlo ísť na cestu kvality a dosiahlo certifikáciu ISO 22000 CSQA pre bezpečnosť potravín. Ich cesta začala v 90. rokoch minulého storočia s certifikátmi ISO 9000 a ISO 9001 na riadenie kvality, čím sa zabezpečila kontrola nad každým aspektom výrobného procesu. Získaním certifikácie ISO 22000 a zapojením dodávateľov a partnerov výroby sa sledovateľnosť a kontrola stávajú kľúčovými aspektmi v rámci vinárstva a jeho produkcie.

Ponuka RIVA DEI FRATI