Čo je to prosecco?

Trochu z histórie Prosecca

 

Definovať, čo je Prosecco, nie je také jednoduché. Najprv je potrebné pochopiť, odkiaľ názov pochádza a aké sú organoleptické vlastnosti, ktoré ho odlišujú a zvýrazňujú medzi niekoľkými druhmi vína na trhu.

Pojem „Prosecco“ sa prvýkrát objavil v básni „Il Roccolo“ v roku 1754, ktorú napísal Valeriano Canati a ktorá sa odohráva v provincii Vicenza, hoci historický výskum uvádza, že názov pochádza z provincie Prosecco, z ktorej názov pochádza. zdá sa, že vznikol.

Prosecco je špeciálne biele víno vyrobené v zemepisnej oblasti Veneto a Friuli Venezia Giulia a uznané ako DOC, označenie kontrolovaného pôvodu získané v roku 2009. Vinič je dôvodom, prečo je tento kvalitný produkt taký vzácny. Na začiatku sa vinič rozvíjal v Gorici a potom sa rozšíril do všetkých oblastí Venezia, Vicenza a Treviso.

V prvej polovici 20. storočia však výroba Prosecca vo viacerých z týchto oblastí ubudla a objemy predaja sa rozšírili výlučne v kopcoch Conegliano, Col San Martino, Asolo, Valdobbiadene a v provincii Treviso. Až v deväťdesiatych rokoch dosiahlo Prosecco úspech v celosvetovom meradle, a to získaním certifikácie IGT, chráneného zemepisného označenia, pod ktorým sa Prosecco začalo predávať za hranicami.

Jeho produkcia zaznamenala v rokoch 2005 až 2010 rozmach, a to aj vďaka uznaniu DOC, ktoré umožnilo 8 000 vinárstvam a 269 domom na výrobu šumivých vín umiestniť na svetový trh ročne okolo 330 miliónov fliaš s obratom viac ako tri miliardy eur. Tento ekonomický úspech je umocnený získaním značky kvality DOCG pre niektoré historické nominálne hodnoty vín, ako napríklad Prosecco z Conegliano – Valdobbiadene. Všetky tieto faktory prispeli k dosiahnutiu a prekonaniu predaja šampanského v roku 2014. 

Aké sú vlastnosti Prosecca?

Prosecco má v porovnaní s inými bielymi vínami svoje jedinečné charakteristiky, ktoré sa výrazne odlišujú. Kľúčovým prvkom je samotná vínna réva, z ktorej je vyrobené. Musí obsahovať aspoň 85 % hrozna Glera, zatiaľ čo pre zvyšných 15 % možno použiť iné druhy hrozna, ako je Chardonnay, biele, šedé a čierne Pinot. Farba Prosecca je zvyčajne jemne slamovo-žltá a jeho výrazná sviežosť vo vôni a v chuti umožňuje jeho skvelú kombináciu s rôznymi jedlami, či už sladkými alebo slanými. Tradične sa Prosecco často párovalo so suchými alebo smotanovými dezertmi, ale v súčasnosti je populárne nielen ako sprievodca k dezertom, ale aj ako dokonalý aperitív, alebo korešpondent k rybím predjedlám.

Prosecco môže existovať v štyroch rôznych variantoch: Tiché Prosecco, ktoré má minimálny obsah alkoholu 10,50 % objemu a vyrába sa len v suchom variante; Prosecco spumante, ktoré má minimálny obsah alkoholu 11,00 % objemu, a existuje v rôznych stupňoch sucha - extra brut, brut, dry a extra-dry; Šumivé Prosecco s minimálnym obsahom alkoholu 9 % objemu, ktoré je dostupné len v suchej variante; a nakoniec, od roku 2020 zahŕňa špecifikácia aj Prosecco Rosé, vyrobené z hrozna Glera a Pinot Noir.

Na začiatku svojej histórie sa Prosecco vyrábalo len v tradičnom tichom štýle. Až v 50. rokoch 20. storočia začali vinári experimentovať s dvoma rôznymi metódami pre šumivé Prosecco a Prosecco spumante: Marinottiho metódou a klasickou metódou. Rozdiel medzi týmito dvoma postupmi spočíva v mieste kvasenia vína. Pri klasickom spôsobe prebieha fermentácia vo fľaši počas stredného až dlhšieho časového horizontu, zatiaľ čo Marinottiho metóda, známa aj ako Charmatova metóda, používa autoklávy na fermentáciu pri kontrolovanom tlaku a teplote.

Ako sa vyrába Prosecco?

Existujú dve rôzne metódy výroby Prosecco, ktoré sú založené na princípe zavedenia dostatočného množstva oxidu uhličitého, aby sa víno stalo šumivým. V obidvoch prípadoch sa to dosahuje sekundárnou fermentáciou, buď vo veľkej nádrži (ako v metóde Charmat) alebo v samotnej fľaši (Metodo Classico).

Metóda Charmat (tiež známa ako talianska metóda)

Toto je najbežnejší spôsob výroby Prosecco. Po zbere sa hrozná prevezú do vinárstva, kde špeciálne navrhnuté stroje veľmi jemne stláčajú hrozno tak, že sa vylúči iba voľná šťava zo srdca hrozna (100 kilogramov hrozna by malo poskytnúť najviac 70 litrov vína). Táto zakalená šťava, známa ako „mušt“, sa potom nechá usadiť v nádrži z nehrdzavejúcej ocele, kde sa udržiava na chladnom 5-10 ° C počas asi 10 až 12 hodín.

Akonáhle sa zakalená časť muštu usadí, pridajú sa do čistej kvapaliny prírodné kvasinky a začne sa fermentačný proces. Pridanie kvasiniek podporuje prirodzené cukry v hroznovej šťave, aby sa premenili na alkohol. Táto prvá fáza fermentačného procesu trvá zvyčajne 15 až 20 dní, počas ktorých sa nádrž udržuje na konštantnej teplote 18 až 20 ° C.

Základné víno vyrobené v tomto prvom stupni sa potom zmieša s inými druhmi vína predtým, ako sa podrobí druhej fáze, známej ako "prise de mousse". V tejto fáze sa tiché víno transformuje na šumivé víno. Po starostlivom premiešaní a ochutnaní sa zavedie do tlakových nádob z nehrdzavejúcej ocele spolu s kvasinkami a cukrom, ktoré stimulujú tvorbu bublín oxidu uhličitého vo víne. Akonáhle víno dosiahne požadovanú hladinu alkoholu, ochladí sa, prefiltruje a všetky kvasinky použité vo fermentačnom procese sa odstránia. Časť zvyškového cukru sa udržiava, aby mu ostalo trochu sladkosti, a nakoniec je Prosecco udržiavané pod tlakom, aby sa zabezpečilo, že drží svoje bubliny. Táto časť výrobného procesu trvá približne 30 dní.

 

Metodo Classico (tiež známy ako Tradičná metóda alebo Méthode Champenoise)

Toto je tradičný spôsob výroby šumivého vína a je oveľa časovo a pracovne náročnejší ako metóda Charmat. Z tohto dôvodu je tradičná metóda v týchto dňoch menej bežná, aj keď je stále preferovanou technikou na výrobu šampanského vo Francúzsku.

Prvá fáza výrobného procesu je totožná s fázou Charmatovej metódy: hrozno sa zberá a lisuje. Kvasinky sa pridávajú do šťavy keď sa usadí, aby sa začal proces fermentácie. Skutočný rozdiel medzi týmito dvoma metódami je v druhej fáze fermentačného procesu, kedy sa tiché víno transformuje na šumivé víno. Pri tradičnej metóde sa táto fáza dokončí vo fľaši namiesto vo veľkej tlakovej nádobe. Kvasinky a cukor sa zavádzajú do fľaše namiešaného nešumivého vína, ktorá sa potom zapečatí korunkovým uzáverom. Fľaša sa potom skladuje horizontálne niekoľko mesiacov (alebo dokonca rokov, v prípade šampanského), pretože vo vnútri sa vytvárajú bubliny oxidu uhličitého.

Zvyškové kvasinky sa musia odstrániť predtým, ako je šumivé víno pripravené na konzumáciu. Každý deň, po dobu približne 10 až 14 dní, sa fľaše jemne pretrepú a skladovací regál sa upraví so strmšieho uhla, až kým sa fľaše nie sú takmer hore dnom. Tento proces je známy ako hádanie a umožňuje, aby sa zvyškové kvasinky zhromaždili v hrdle fľaše, ktorá sa potom zmrazí tak, aby sa odstránila zátka ľadu obsahujúca kvasinky. Pridá sa malá dávka cukru a napokon sa fľaše uzavrú zátkami, označenými a zabalenými do prepraviek.

Čo znamená DOC a DOCG?

Donedávna sa názov „Prosecco“ používal na označenie akéhokoľvek šumivého vína vyrobeného v Taliansku s použitím hrozna Glera. Tým, že Prosecco bolo vyrábané v rôznych častiach Talianska, kvalita vína bola veľmi variabilná, takže v roku 2009 boli zavedené predpisy na ochranu kvality a reputácie Prosecco.

Zákony DOC (denominazione di origine controllata) a DOCG (denominazione di origine controllata e garantita) z roku 2009 obmedzujú produkciu Prosecco na dve malé zóny v oblasti, ktorá bola historicky oslavovaná pre svoje výnimočné Prosecco. Na to, aby sa šumivé víno nazývalo „Prosecco“, musí každá fáza jeho výrobného procesu prebiehať v zóne DOC / DOCG, v Benátsku a vo Friuli-Venezia Giulia. Len mimo zón DOC a DOCG je zóna IGT, kde je kvalita vína variabilnejšia a výrobcovia musia volať svoje šumivé víno „Glera“ (po odrode hrozna) namiesto „Prosecco“.

 

Zóna DOCG sa odlišuje od zóny DOC svojím terroirom, ktorý sa vo všeobecnosti považuje za podporujúci vynikajúcu výrobu Prosecca. Je preto viac chránená zákonom: Prosecco DOCG podlieha ďalším kontrolám kvality, ktoré sú zárukou ich vynikajúcej kvality, a musí ich ochutnať výbor vládnych úradníkov predtým, ako dostane pečať o schválení (tieto pečate si všimnete na korkového konca fliaš Prosecco DOCG). Zóna DOCG zahŕňa kopce obklopujúce Cartizze, Conegliano Valdobbiadene a Il Rive.

Tieto označenia DOC a DOCG sa používajú v celom Taliansku a ich cieľom je zabezpečiť kvalitu, pravosť a povesť miestnych špecialít, ako sú vína, syry a klobásy. Zákony DOC a DOCG sú navrhnuté tak, aby chránili tak výrobcov, ako aj spotrebiteľov: obmedzením výroby Prosecco sú výrobcovia schopní zabezpečiť prémiu za svoje vysoko kvalitné víno bez toho, aby museli konkurovať nízkym cenám priemyselnej výroby veľkého rozsahu. Je to spôsob, ako zabezpečiť trvalú prosperitu vidieckych komunít a zároveň zaručuje spotrebiteľom prístup k špičkovej, autentickej a tradičnej produkcii.

Cestička vinicami

Prečo je kvalita Prosecca vyššia v oblasti Cartizze?

Dôležitým aspektom, ktorý pomáha pochopiť, prečo benátske provincie sú také bohaté na Prosecco, je to, že približne 80 % tejto šumivej lahôdky pochádza z obcí Conegliano a Valdobbiadene, zahŕňajúc excelentný CRU Prosecco z Cartizze. Zvyšných 20 % produkcie pochádza z provincií Friuli.

Na vrchole pyramidy Prosecca, ktorá kategorizuje rôzne varianty Prosecca podľa kvality, nájdeme Superior Prosecco DOCG z Cartizze. Toto víno sa pestuje na 107

hektároch medzi kopcovitými oblasťami Santo Stefano, Saccol a San Pietro di Barbozza, v obci Valdobbiadene.

Cartizze, považované za Grand Cru Prosecca, vyniká svojou jedinečnou kvalitou, ktorá vychádza z miestnych klimatických podmienok a vzácnej pôdy, na ktorej sa pestuje hrozno Glera. Výnimočne južná expozícia, prítomný vietor, bohaté minerálne zloženie pôdy a charakter údolia, ktorý podporuje odvodnenie, všetko toto má podstatný vplyv na vývoj hrozna.

Dôležité je aj dosiahnutie presnej rovnováhy medzi kyslosťou a obsahom cukru v hrozne Glera, pričom úroda musí byť nižšia než v iných vinohradníckych oblastiach. Tieto faktory sú kľúčom k vysoko kvalitnému Proseccu z Cartizze, ktoré sa vyznačuje jedinečnou chuťou a vôňou.

 

 

História Cartizze

Cartizze - táto malá lokalita sa nachádza v obci Valdobbiadene a predstavuje jeden z najvyšších prejavov talianskej vinárskej excelentnosti.

Názov Cartizze má svoje korene v miestnom nárečí, kde slovo "gardiz" alebo "gardizze" označuje drevené konštrukcie, ktoré miestni farmári používali na sušenie hrozna. Táto starobylá technika sa uchovala v priebehu stáročí s cieľom zvýšiť koncentráciu vôní a intenzitu chutí hrozna, ako aj zvýšiť jeho cukornatosť. V prvej polovici 20. storočia bolo víno z oblasti Cartizze považované za pomerne sladké, blízke vínam typu Passito a iným klasickým sladkým vínam. Neskôr sa však víno Cartizze prispôsobilo vinifikácii v oblasti Valdobbiadene, ktorá sa zameriava na vinifikáciu Prosecca Cartizze takmer výlučne na sucho a vyznačuje sa koncentráciou cukru medzi 17 a 35 grammi na liter.

Medzi rôznymi variantami vína vyrábaného v tejto bohatej oblasti je Valdobbiadene Superiore s označením Cartizze určite najcennejším a vyhľadávaným na trhu s vínom. Ide o komplexné víno typu Spumante, vyrobené výlučne z hrozna Glera, čo mu umožňuje udržať si stálu eleganciu a uvoľnenosť v jedinečnom zmyslovom zážitku. Toto výnimočné víno je chránené Konzorciom Superior Prosecco DOCG, ktorý ho ochraňuje a zabezpečuje jeho excelentnú kvalitu.

 

Rozdiely medzi Cartizze a Proseccom

Valdobbiadene Superiore z Cartizze je jedinečným výrobkom, uznaným ako CRU najvyššej kvality, vďaka použitiu exkluzívneho hrozna pestovaného na kopci Cartizze. Toto územie sa vyznačuje svojou mikroklímou, ktorá je viac podobná horskej oblasti ako iným častiam Prosecca, a pozemkami, ktoré sú bohaté na pieskovcový slieň a íl. Všetky tieto faktory prispievajú k charakteristike hrozna Glera, ktoré tvorí minimálne 85 % Cartizze Prosecca a dáva mu intenzívnu, jedinečnú a nezameniteľnú chuť a vôňu.

Preto, aby víno Cartizze získalo prestížny status v sektore vinárstva a stalo sa držiteľom certifikácie DOCG, musí celý proces výroby prejsť prísnymi kontrolami kvality.

Po prvé, len hrozno zo zóny Cartizze sa môže použiť na výrobu tohto vína a vinifikácia musí prebiehať na území obce Valdobbiadene.

Fľaše Superior Prosecco, známe aj ako Cartizze, sa môžu predávať iba vo forme Spumante a ich produkcia je obmedzená na približne 1,2 milióna fliaš ročne.

 

 

Cartizze - spôsob výroby a vlastnosti

Cartizze Prosecco je plodom starostlivej a tradičnej práce, ktorá sa odohráva na pôde oblasti Valdobbiadene v Taliansku. Tento nádherný produkt sa vyrába klasickou metódou. Na rozdiel od mylného presvedčenia o tom, že oneskorený zber hrozna by zvýraznil chuť bobúľ, je optimálny čas na zber medzi druhou polovicou septembra a začiatkom októbra. Po tomto zbere nasleduje jemné lisovanie hrozna a fermentácia bieleho muštu pri kontrolovanej teplote. Potom nasleduje "presa di spuma," čo je klasický spôsob získania bublín pridaním kvasiniek počas fermentácie v autokláve (nádobe, kde víno odpočíva asi mesiac pri kontrolovanom tlaku a teplote). Nakoniec víno Spumante dozrieva a na trh je uvádzané prostredníctvom práce 140 certifikovaných výrobcov označených značkou Cartizze.

Hlavnými rysmi tohto výnimočného produktu sú vyššia intenzita oproti tradičnému Proseccu, výrazná slamovo-žltá farba a hustá pena s jemnou a dlhotrvajúcou perličkou. Jeho vôňa je plná ovocných tónov jablka, hrušky a marhule, spolu s jemnými náznakmi ruže, vytvárajúc elegantné a harmonické spojenie. Chuť je charakteristická svojou rafinovanou sviežosťou. Cartizze Prosecco sa podáva chladené, pri teplote medzi 8° a 10°C, aby sa zdôraznili jeho organoleptické kvality.

Táto lahôdka sa dá párovať s rôznymi jedlami, čím sa zvyšuje jej kvalita. Cartizze je obzvlášť skvelé v kombinácii s rybími pokrmami, vrátane mäkkýšov. Jeho elegancia ho robí vhodným aj pre sladké dezerty, ako sú sušienky a mandľové pasty, alebo dezerty na báze smotany. Vzhľadom na najnovšie trendy si ho môžete vybrať aj ako aperitív.

 

 

 

Cesta Cartizze

Pre úplné pochopenie procesu výroby vrcholového produktu, akým je víno Cartizze, je nevyhnutné poznať geografické charakteristiky oblasti, kde vzniká.

Táto oblasť sa nachádza v Trevise, na severe Talianska, na hranici obce Valdobbiadene, medzi dedinami Santo Stefano, Saccol a San Pietro di Barbozza. Na týchto 108 hektároch pôdy, ktoré tvoria Zlatý päťuholník Cartizze, nájdeme krásne vinice, kde rastie hrozno Glera, určené na výrobu Superior Cartizze Prosecco.

Štvorcový kilometer tohto územia, na ktorom pôsobí 140 rôznych výrobcov, sa môže pýšiť jedinečným mikroklímou: tvar údolia Cartizze umožňuje rovnomerné osvetlenie viníc priamo slnkom, čo vytvára ideálne podmienky pre súdržný rast hrozna a vyšší obsah cukru v bobuliach. Dodatočným benefitom je prítomnosť horského vetra, ktorý udržuje vzduch suchý a bez vlhkosti, čím sa minimalizuje riziko ochorenia rastlín. Dôležitou faktor je aj kvalita pôdy v oblasti Cartizze: bohatá na minerály a s ílovitým podkladom, čo umožňuje rastlinám preniknúť do hĺbky a získavať konzistentnú výživu a vodu z pôdy.

Tieto jedinečné charakteristiky umožňujú hroznu Glera uvoľniť bohatú a harmonickú paletu aróm, čo prispeje k výnimočnému statusu oblasti Cartizze ako CRU, vysokej kvality zberu, čo robí Cartizze Prosecco výnimočným a mimoriadne ceneným produktom.

 

Hrozno Glera - prameň excelentnosti

Prosecco - zlatistý nápoj, ktorý sa stále viac týči na stoloch po celom svete. V jeho srdci a duši nájdeme hrozno Glera.

Glera, tajomná odroda, je biely hroznový druh, ktorý má v sebe niečo magické. Jeho výhonky sú orieškovo sfarbené, čo tvorí kontrast k jeho zlatistým bobuliam, ktoré sa stávajú dôležitými protagonistami pri výrobe Prosecca. Táto odroda je známa svojou eleganciou a delikátnosťou, ktoré sú kľúčovými črtami tohto slávneho šumivého nápoja.

Pre tých, ktorí nevedia, Prosecco je produkované v Taliansku, a aby sa mohlo označiť týmto názvom, musí obsahovať aspoň 85 % Glera hrozna. Zvyšok môžu tvoriť odrody ako verdiso, perera, bianchetta, pinot a/alebo chardonnay. Toto percento zaručuje jedinečný charakter a kvalitu Prosecca.

Glera je klasifikovaná ako "poloaromatická" odroda, čo znamená, že vína z nej vyrobené, nesú vôňu svojich ovocných tónov. Táto vôňa je v skutočnosti tou tajomnou esenciou, ktorá činí Prosecco takým osviežujúcim a príťažlivým nápojom. Jeho kvetinové a ovocné tóny prinášajú na jazyk pôžitok, ktorý je jedinečný a nezameniteľný.

Je zaujímavé poznamenať, že do roku 2009 bol tento hroznový druh považovaný za Prosecco. Všetko sa zmenilo so založením Prosecco Superiore Conegliano-Valdobbiadene DOCG, kedy bola prijatá oficiálna zmena na synonymum "glera". Toto opatrenie bolo zavedené, aby sa zabránilo zmätočnému používaniu termínu medzi hroznami a samotným vínom.

Valdobbiadene – Conegliano

Valdobbiadene – Conegliano: Ticho a tajomstvo skryté vo vinohradoch

Kúsok raja, len pár desiatok kilometrov od slávnych Benátok, leží Valdobbiadene – Conegliano. Táto nádherne kopcovitá oblasť je spletencom starovekých vinohradov, kde nájdete históriu, ktorá sa začala písať ešte v roku 1772.

Ako výsledok tejto histórie v roku 1969 vzniklo "Denominazione di Origine Controllata" (DOC), čím bola historická produkčná oblasť obmedzená na iba 15 úchvatných obcí. Dve z nich sú pravými hrdinami: Conegliano a Valdobbiadene, pričom prvý je kultúrnym strediskom a druhým sa stalo produktívnym srdcom.

Toto miesto, ktoré sa rozkladá medzi benátskym morom a impozantnými Dolomitmi, ponúka nádherné klimatické podmienky s priemernou teplotou 12,3 °C a neustálym vetraním, čo zabezpečuje rýchle schnutie hrozna po dažďoch. Letné prehánky s priemerom 1250 mm tu nie sú ničím neobvyklým.

Kopce sa tiahnu z východu na západ, čo znamená, že vinohrady majú výhodné orientácie - s južne orientovanými svahmi, kde slnečné lúče oslovujú hrozno, a severne orientovanými svahmi, ktoré často oplývajú bujnými lesmi. Nadmorská výška sa pohybuje od 100 do 500 metrov, čo vytvára ideálne podmienky na pestovanie vín s bohatými aromatickými vlastnosťami.

Ale čo je pod povrchom tejto úžasnej krajiny? Pôdy Valdobbiadene – Conegliano majú starodávne korene, ktoré sa vytvorili počas prastarého zvedania morského dna a sedimentovania. Niektoré časti kopcov boli vytesané ľadovcami Dolomitov, ktoré priniesli rôzne minerálne zložky do údolia. Výsledné pôdy sú hlboké, zložené z konglomerátov, piesku a miestami dokonca železa. Tam, kde ľadovce nemali svoj vplyv, zostali pôdy morského pôvodu, ktoré pozostávajú z opuky a pieskovca. Tieto pôdy sú menej hlboké, ale efektívne pre filtráciu vody. Táto rozmanitosť v pôde a topografii spôsobuje, že každá mikrozóna je jedinečná a pripravená priniesť svoje vlastné čaro do sveta vína.

Ako si správne vychutnať Prosecco?

Kedy si vychutnať Prosecco? Prosecco dosahuje svoj vrchol, kým je ešte mladé. Napriek tomu, že môže vydržať až 24 mesiacov v fľaši, jeho osviežujúca, ovocná chuť je najlepšie cítiť v prvom roku. Je to tá pravá chuť Talianska, ktorú nechceš zmeškať!

Ako skladovať Prosecco? Chceš, aby tvoje Prosecco zostalo šumivé a chutné? Skladuj fľaše vzpriamene na chladnom, tmavom mieste s teplotou medzi 10-15°C. A hlavne, drž ich ďaleko od svetla a tepla.

Pripravený na pitie? Predtým, ako otvoríš tú fľašu, uistiti sa, že je vychladená na ideálnu teplotu. Pre väčšinu Prosecc je to medzi 6-8°C, ale nezabudni, každé víno je jedinečné! Pozri sa na našom e-shope pri každom produkte v sekcii parametrov, kde nájdeš odporúčanú teplotu servírovania.

Správny pohár pre dokonalý zážitok: Odporúčame sa vzdať klasických flétien určených pre šampanské. Namiesto nich siahnite po pohári v tvare tulipánu. Tento dizajn skutočne umožňuje naplno prebudiť a vychutnať si vôňu Prosecca.

Dopraj si perfektný zážitok s Prosecco tak, ako si to zaslúžiš! 🥂

8 položiek celkom